Veľký čínsky múr

 

je starý systém opevnení, ktorý sa ťahá naprieč severnou Čínou. V dnešnej podobe bol vybudovaný za dynastie Ming v období od konca 15.storočia do začiatku 17.storočia. Jeho účelom bolo chrániť Čínu pred mongolskými vpádmi. Podobné opevnenia proti vpádom kočovných kmeňov boli však budované už v dávnejších dobách.

Múr sa tiahne v dĺžke 6 700 km; východný začiatok má v Šan-chaj-kuan pri morskom zálive Po-chaj (Bohai) v provincii Che-pej (Hebei) na hraniciach vlastnej Číny a Mandžuska, končí ďaleko na západe pri Ťia-jü-kuan  v provincii Kan-su na pokraji púšte Gobi, v miestach, kade cez roztrúsené oázy kedysi pokračovala západným smerom Hodvábna cesta. Múr v niektorých úsekoch prebieha v niekoľkých líniách a vytvára odbočky (započítané do celkovej dĺžky), na iných miestach je naopak prerušený.

zdroj:https://sk.wikipedia.org/wiki/Ve%C4%BEk%C3%BD_%C4%8D%C3%ADnsky_m%C3%BAr

 

Stavebné zaujímavosti

- Prechody múru boli skutočnými pevnosťami, ktoré sa obvykle stavali v dôležitých bodoch, ako boli križovatky obchodných ciest. Opevnenie prechodov bolo obložené obrovskými tehlami a kameňmi a ako výplň slúžila hlina a štrk. Opevnenie bolo približne 10 metrov vysoké a na vrchu 4 až 5 metrov široké. Boli tam šikmé rampy pre kone a rebríky pre vojakov. Rovnako tam bol aj nízky múr (1 meter vysoký), ktorý mal zabrániť pádom ľudí a koňov z vrcholu múru.

- V mnohých úsekoch Veľkého čínskeho múru je vozovka vydláždená tromi vrstvami tehál. Vozovka bola dostatočne široká pre 10 vojakov alebo 5 koní pochodujúcich v rade.

- Brány plnili dve funkcie. Predovšetkým poskytovali prechod kupcom a civilistom cez múr. Okrem toho slúžili pre výpady vojakov proti útočným votrelcom. Na vrchu každej brány bola veža, ktorá služila ako strážna veža a veliteľské stanovište. Strážne veže boli postavené hlavne z dreva alebo tehál. Vo vnútri brán bol často príklop, ktorý vznikol ťažením zeminy pre stavbu múru.

- Keď došlo k útoku nepriateľov, boli zo signálnych veží vysielané poplachové signály. V noci bol založení oheň spaľovaním vlčieho trusu, síry a ľadu. Počas dňa boli vysielané dymové signály a strieľalo sa z diel. V spodných úrovniach múru boli miestnosti pre vojakov, ako aj stajne, salaš pre ovce a sklad.

Poslúžil múr k svojmu účelu? Odradil severné nájazdy? Historici tvrdia, že zadržal postup kočovného jazdectva a bojovníkov vyzbrojených len mečmi, kopijami, lukmi a šípmi. Nezastavil však nájazdy úplne. Celkovo zato, poslúžil Veľký čínsku múr dobre. Len pokiaľ bola nejaká dynastia oslabená z vnútra mohli útočníci zaútočiť a dobývať. Ako Mongólovia (už spomínaná dynastia Juan, 1271 – 1368), tak Manžuovia získali v Číne moc, pretože bola v tej dobe oslabená vláda a obyvateľstvo bolo chudobné, a nikto kvôli veľkosti Veľkého čínskeho múru.

zdroj:https://referaty.atlas.sk/vseobecne-humanitne/kultura-a-umenie/54227/?print=1

zdroj:https://www.skrz.sk/Foto-velky-cinsky-mur-2-a8-4508-sk.htm